Dnes je štvrtok, 27.január 2022, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pri vode striehne mykóza!

júl 05, 2014 - 20:49
Letné radovánky sú tu! Akvaparky, kúpaliská, termálne bazény začínajú praskať vo švíkoch. Osviežia, ochladia, poskytnú relax i zábavu. No od vody si môžeme priniesť aj niečo iné, neželané: nepríjemnú a pálivú kožnú mykózu. Ako sa jej vyhnúť?
Foto: 
Kožné mykózy 
Neobchádzajú ani ľudí, ktorí starostlivo dbajú o hygienu, lebo sa prenášajú dotykom s nakazeným človekom, použitím uteráka, hrebeňom... Tieto plesne sa najčastejšie objavujú medzi prstami, na slabinách, v podpazuší. Najrozšírenejšia je pleseň chodidiel. 
Zanedbaná neliečená pleseň sa šíri ďalej, infikovaná koža je oslabená, hubovité mikroorganizmy sa začnú  doslova „živiť“ keratínom z kože, nechtov a vlasov. Okrem nepríjemného svrbenia sa začne aj pálenie medzi prstami, koža je veľmi suchá, olupuje sa, objavujú sa šupinky, niekedy aj pľuzgiere. Horší je ďalší stupeň kožnej mykózy: nepríjemný zápach medzi prstami.
Liečenie:  Začnite s liečbou okamžite, lebo ide o nebezpečné infekčné ochorenie. Na mykózy v počiatočnom štádiu pomáhajú antimykotiká (môžu to byť spreje, roztoky, krémy aj pilulky). Odborník sa o vhodnej liečbe rozhoduje na základe miesta na tele, kde sa ťažkosti prejavujú, štádia ochorenia, hĺbky infekcie a tiež podľa toho, do akej miery je ochorenie infekčné a nebezpečné pre ďalších ľudí.
 
Ako im predchádzať?
Nikdy nechoďte naboso v spoločných sprchách, na kúpaliskách, v saunách a podobne. Noste si tam vlastnú obuv. Vždy si dôkladne utrite miesta medzi prstami. Ak ste na plesne náchylní, po kúpaní si ponorte nohy na pár minút do vody s hypermangánom alebo octom – potenciálne plesne by mali byť zničené.
Udržujte nohy čo najsuchšie a maximálne čisté a vždy používajte vlastný uterák, aj doma. V cudzom prostredí nestúpajte na rohožky. Doma v  kúpeľni nahraďte  hrubé „chlpaté“ koberčeky praktickou umývateľnou podložkou. Nenoste cudzie papuče či topánky, ani krátkodobo na návšteve. 
Nechty si neskracujte do oblúka, ale zarovno. Používajte pilník, lebo nožničky narúšajú celistvosť nechtov, ľahšie sa do nich dostanú nečistota a baktérie. Nebezpečné je aj poškodené tkanivo v okolí nechtu, jeho zarastanie či zádery. 
Noste ponožky a pančuchy zo vzdušných materiálov, najvhodnejšie sú z bavlny. Ak sa vám nadmerne potia nohy, používajte antiperspirant. Pravidelne si dezinfikujte obuv.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock a Daniel Kaplavka

- - Inzercia - -