Dnes je piatok, 21.január 2022, meniny má: Vincent
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Okuliare musia sadnúť

apríl 25, 2012 - 14:51
O očiach sa hovorí ako o zrkadlách duše. Dá sa z nich vraj všeličo vyčítať, no dôležitejšie je, keď sa darí čítať im. A práve to začne byť po štyridsiatke problém – u niekoho vypukne skôr, u iného neskôr.
Foto: 

 

Jednoducho sa stráca ostrosť videnia, aj ľudia s doteraz ostrým zrakom musia siahnuť po okuliaroch. Čo sa deje?

Väčšinou po štyridsiatom roku veku sa stráca schopnosť oka zaostriť na kratšie vzdialenosti. Poznáte to: potrebovali by ste dlhšie ruky. Vaše oči začali trpieť na presbyopiu, čiže poruchu zraku, ku ktorej dochádza fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Ide o celkom prirodzený jav – šošovka sa zväčšuje, stráca plastickosť a elasticitu, jej jadro sa zhutňuje. Následkom starnutia šošovkových vláken dochádza k pozvoľnému poklesu akomodačného výkonu.


Čo je akomodácia oka?
Ide o schopnosť oka zaostrovať na rôzne vzdialenosti, ktorú zabezpečuje očná šošovka tým, že mení svoj tvar. Pri tom jej pomáhajú sťahy špeciálnych svalov (nazývajú sa ciliárne). Ide o zjednodušené objasnenie, pretože procesy, ktoré počas  akomodácie prebiehajú, sú oveľa zložitejšie. Akomodáciu oka ovplyvňuje aj rad vonkajších faktorov: osvetlenie, kontrast, no aj nálada a vôľa.
Treba povedať, že k starnutiu, resp. sklerotizácii šošovky dochádza počas celého života, vlastne od narodenia, no viditeľné problémy sa začínajú u väčšiny ľudí prejavovať až po spomínanej štyridsiatke. Samozrejme, hovoríme o oku bez ďalších chýb, akými sú napríklad ďalekozrakosť, krátkozrakosť, vrodený astigmatizmus (videnie podobné pohľadu do krivého zrkadla, vznikajúce pri nerovnomerne zakrivenom povrchu rohovky), ktoré sa liečia počas života špeciálnymi spôsobmi a postupmi. Je zaujímavé, že pri týchto ochoreniach sa v niektorých prípadoch problémy presbyopie nemusia vôbec prejaviť.
Vráťme sa k prirodzenému starnutiu oka. Ľudské reakcie na zhoršené videnie na kratšie vzdialenosti sú odďaľovanie textu, zakláňanie hlavy, vyhľadávanie čo najjasnejšieho svetla  a podobne. Problémy sa výraznejšie prejavujú u ľudí, ktorých práca si vyžaduje dlhodobejšie sústredenie na blízku vzdialenosť.


Čo pomôže?
Predovšetkým návšteva odborného lekára. Neodkladajte ju, nenahovárajte si, že ešte nie ste vo veku, keď by ste potrebovali korekciu zraku. Rozhodne si „neordinujte“ okuliare sami. Odborník pristupuje k riešeniu presbyopie individuálne a vyšetrí všetky dôležité náležitosti. Všeobecne však možno povedať, že nedostatok sa napraví vhodným spojným okuliarovým sklom. V menšej miere sú využívané na korekciu presbyopie kontaktné šošovky alebo mikrochirurgické zákroky. Približne možno povedať, že vo veku 45 rokov oku „pridáme“ 0,5 až 1 dioptriu, v päťdesiatke je to 1,5 až 2 dioptrie. Každých ďalších  päť rokov sa jestvujúci stav zvyšuje o 0,5 dioptrie. Lekár sa však rozhoduje na základe presného odborného vyšetrenia a zvyčajne vyberie najslabšie možné hodnoty, pri ktorých oslabené oko dobre a pohodlne vidí. Je zaujímavé, že hodnoty očí jedného človeka sa môžu odlišovať. Pri výbere okuliarových skiel je veľmi dôležité rešpektovať aj druh práce, ktorú človek vykonáva a na ktorú prispôsobuje svoje videnie. 


Zabudnite na okuliare z drogérie
Okuliare musia sadnúť. Možno sa nad týmto konštatovaním pousmejete, že je to predsa samozrejmé, no mali by ste si uvedomiť, že táto najčastejšia korekčná pomôcka zraku si vyžaduje svoje. Nielen esteticky, ale najmä funkčne.
Vývoj okuliarových šošoviek dnes rýchlo napreduje. Ľudia s presbyopiou už nie sú odkázaní len jednoohniskové okuliare na rôzne vzdialenosti, čo je veľmi nekomfortné, resp. na bifokálne okuliarové sklá, ktoré síce riešia problém s videním do diaľky i blízka jednými okuliarmi, no nie ideálne. Navyše, dielik na čítanie je na prvý pohľad vidieť, čo nie každému esteticky vyhovuje. Pre náročnejších sú na trhu multifokálne sklá, ktoré svojmu nositeľovi umožňujú ostro vidieť na všetky vzdialenosti bez nevyhnutnosti meniť okuliare. Možno ich tiež prispôsobiť ako slnečné alebo športové. Mali by ste však vedieť, že multifokálne sklá sa nedajú vložiť do akéhokoľvek rámu.
Nepodceňte skutočnosť, že si vyberáte pomôcku pre svoje oči, ktorú budete používať relatívne dlhý čas a denne. Siahnite po čo najvyššej kvalite, zverte sa do rúk skúseného optika, ktorý vám zmeria anatomické parametre a zhotoví okuliare na mieru. Rozhodne zabudnite na zaručene dobré dioptrické okuliare predávané v drogériách či supermarketoch, aj keby sa vám po ich založení na oči zdalo, že vám poskytujú dostatočne dobré videnie. Môžu vám totiž poškodiť zrak, aj keď ste si vybrali správnu hodnotu dioptrií. 


Oftalmologická poradňa
Radí MUDr. Pavol Veselý  z očnej kliniky Vesely (www.veselyok.com)
Čo je to syndróm suchých očí?
Je to stav, pri ktorom ľudské oko nie je schopné produkovať dostatočné množstvo vlastných sĺz a dochádza k vysúšaniu oka a k nepríjemným pocitom s tým spojeným.


Ako sa syndróm suchých očí prejavuje a čo podmieňuje jeho vznik?
Najvýraznejšie prejavy sú pálenie a rezanie očí. Nie zriedka sa pridruží pocit piesku v oku alebo pocit suchého oka. Veľmi často sú oči, najmä ráno, zlepené a ťažko sa dajú otvoriť. Syndróm suchého oka je do istej miery civilizačné ochorenie. Zvýšené riziko je u tých ľudí, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom v kancelárskych priestoroch alebo sa pohybujú v nadmerne klimatizovanom či prekúrenom prostredí.


Je nevyhnutná návšteva odborníka?
Návšteva očného lekára je jediný spôsob, ako sa dá toto ochorenie odhaliť. Veľakrát však problémy s očami doženú človeka postihnutého týmto syndrómom k lekárovi samého. Diagnostika je veľmi jednoduchá a nebolestivá.


Čo môže syndróm suchých očí spôsobiť v prípade, keby ho človek ignoroval?
Tvorba sĺz na začiatku len poklesne, v konečnom štádiu môže úplne ustať a oko sa prestane zvlhčovať. Toto spôsobí výrazné zhoršenie zrakovej ostrosti, keďže slzný film je veľmi podstatný pre správne fungujúci zrak. Následne môže dôjsť k zmenám na oku samotnom a k znepriehľadneniu inak priehľadných vrstiev oka, a, bohužiaľ, v niektorých prípadoch aj k slepote.


Ako s týmto syndrómom bojovať doma?
Najjednoduchšia obrana je pravidelná aplikácia umelých sĺz do oka. Tieto sú voľne dostupné v každej lekárni. Správnejšie je používať umelé slzy bez konzervačných prísad a také, čo sa svojím zložením najviac podobajú ľudským slzám.
Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -