Dnes je štvrtok, 27.január 2022, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chlamýdie

máj 11, 2010 - 12:49
Egyptská očná choroba trachóm je známa už tisícročia, ale jej pôvodca chlamýdiu trachomatis eviduje lekárska veda až od roku 1910. Zaujímavosťou však je, že na chlamýdiovú infekciu sa začalo pozerať len pred pätnástimi rokmi, ako na sexuálne prenosné ochorenie.
Foto: 

Chlamýdie sú vnútrobunkovo rastúce baktérie, ktoré sú schopné sa rozmnožovať iba vo vnútri bunky. Chlamýdia trachomatis vyvoláva ochorenie podobné kvapavke. Podobne ako gonokoky aj chlamýdie napádajú cylindrický epitel, ktorý sa nachádza v kanáli krčka maternice a v močovej rúre. U ženy vyvolávajú zápal kanála krčka maternice, u muža zápal močovej rúry a nadsemenníkov. Zápal kanála krčka maternice postupuje vyššie, napadá sliznicu dutiny maternice, vajíčkovodov a vaječníky. Chlamýdie sa prenášajú iba pohlavným stykom. Rezervoárom chlamýdií je u muža močová rúra, u ženy kanál krčka maternice.

Chlamýdia trachomatis patrí do čeľade baktérií, ktorý zahrňuje štyri druhy: chlamýdia trachomatis, chlamýdia pneumoniae, chlamýdia psittaci a chlamýdia pecorum.

Klinický obraz
Dominantným príznakom u muža s chlamýdiovou infekciou je zápal močovej rúry a niekedy aj so zápalom nadsemenníkov. Tento zápal je sprevádzaný hlienovým až hnisavým výtokom z močovej rúry spojený so svrbením a bolestivým pálením v močovej rúre. U žien chlamýdiová infekcia v močovej rúre prebieha asymptomaticky. Najdôležitejším a najčastejšie infikovaným miestom je kanál krčka maternice. Jeho zápal sa prejavuje hlienovohnisavým výtokom, medzimenštruačným krvácaním, svrbením a pálením pri močení.

Neliečená chlamýdiová infekcia môže postupovať vyššie z kanála krčka maternice a šíriť sa na sliznicu maternice a do vajíčkovodov. Občas sa tento zápal prejaví miernou bolestivosťou, inokedy môže byť sprevádzaný horúčkou, bolesťou a zvýšenou sedimentáciou. Klinický obraz sa u pacientky mnohokrát nejaví ako vážny, avšak laparoskopický nález poukazuje na viditeľné zmeny na vajíčkovodoch. Preto chlamýdie majú vysoký podiel na vzniku sterility spôsobenej nepriechodnosťou vajíčkovodov.

Diagnostika
Diagnózu možno potvrdiť len priamym dôkazom pôvodcu infekcie. Materiál sa odoberá do zvláštneho transportného média z močovej rúry, alebo z kanála krčka maternice. Na dôkaz zápalu vajíčkovodov spôsobeného chlamýdiami sa odoberá bioptická vzorka z vajíčkovodu počas laparoskopie.

Liečba
Liekom voľby je tetracyklín, erytromycín, alebo doxycyklín. Pre venerický (pohlavne prenosný) charakter ochorenia treba liečiť aj partnera (partnerov).

Autor: MUDr. RADMILA SLÁDIČEKOVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -