Dnes je streda, 29.jún 2022, meniny má: Peter, Pavol, Petra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poézia na „konci sveta“

máj 02, 2022 - 07:58
Horné Plachtince skutočne pripomínajú ten bod, za ktorým sa končí svet. Za posledným domom v dedine už nevedie cesta nikam.
Foto: 
kroje

No na tomto kúsku zeme, kam sme zašli so Slovenským dňom kroja  sme našli skutočnú, priam autentickú krásu života našich predkov, ktorá je tu prítomná na každom kroku a v každom okamihu. 

ram_3165.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ľudové tradície sa tu nielen starostlivo udržiavajú, ale mnohé z nich sú dodnes pevnou súčasťou ich životného štýlu. Zuzana Tereková, Mária Mlynárová a Mária Kováčová patria k tým „hrdým“ Plachtičiankam, ktoré dodnes nosia kroj a iný odev si ani nevedia predstaviť. „Mám ho od čias, kedy mi ho mamka obliekla“, hovorí Zuzana Tereková. „Chodila som v ňom do školy, vydávala som sa, a tak si vravím, že v kroji ma aj pochovajú.“ Zvláštnosťou je, že  aj zákon rešpektuje ich lásku k ľudovému odevu a tunajšie ženy vraj dostali výnimku a aj na fotkách v občianskych preukazov môžu mať hlavy prikryté ich nádhernými čepcami. Mladšia generácia už síce kroj nenosí. No starostlivo si odkladajú „kúsky“ po starých mamách a otcoch a vždy, keď je príležitosť tak si ho hrdo oblečú.

ram_3181.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Bažalička

Tunajšie tradície sa udržiavajú aj vďaka folklórnej skupine Bažalička z Plachtiniec a Príbeliec. V ich podaní sme mali možnosť obdivovať rázovité tance Chorovody ako aj vynášanie „Kyseľa“, čiže Moreny.

ram_3277.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Do tanca tu dodnes vyhrávajú Gajdy a tento starosvetský hudobný nástroj tu má svoje stále miesto. 

ram_3502.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Richtár

Obdivovali sme dievčatá, tancujúce vo sviatočných „madérkach“, keď sa tu zrazu rozoznela veselé muzika a priestor zaplnili mládenci, z neďalekého Suchohradu vedení svojim richtárom Adamom Pavlovom. Mladý študent, lesníckej fakulty vo Zvolene sa richtárom stal v skutočných voľbách: „U nás je taký zvyk, že po prvej omši po Veľkej noci si mládež volí svojho richtára,“vysvetľuje nám, ako sa do tejto „funkcie“ dostal. A svoj post berie naozaj so všetkou zodpovednosťou a vážnosťou. Jedným z jeho prvých krokov, bolo po dvojročnej prestávke, vynútenej pandémiou obnoviť stavanie májov pre dievčatá v okolí. A my sme sa stali svedkami toho, ako jeden taký naozaj monumentálny vyrástol pred domom dievčiny v Horných Plachtinciach...

ram_3379.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_3305.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Viac sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka Slovenka..

Ďakujeme partnerom za podporu pri realizácií projektu Slovenský deň kroja 2022.

- - Inzercia - -