Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zo spomienok tety Kataríny v Opatovej

apríl 26, 2022 - 10:00
Spod Javorníkov sme sa vybrali do Opatovej, mestskej časti Trenčína, kde pre nás pripravili nádhernú prehliadku zvykov, ktorými tu vítali jar a tešili sa z jej teplých, slnečných lúčov.
Foto: 
Ramon Leško

Teta Katarína, je nevyčerpateľným žriedlom spomienok na tunajší autentický folklór a mnohé z toho, čo sme tu videli sama prežila.

ram_8683.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„U nás sa hovorilo, že na fašiangy sa chodilo z krčmy do krčmy a na Veľkú noc zas z kostola do kostola,“ začína svoje pútavé rozprávanie.

ram_8318.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„A hoci medzi týmito sviatkami bol dlhý a prísna štyridsaťdňový pôst, hlavne mládež si tanec užila tak na fašiangy, ako aj po Veľkej noci. Slávne boli u nás majálesy. Tie začínali stavaním dvoch májov pred kostolom – museli byť vyššie ako kostolná veža. O tie sa postarali mládenci a dievky sa zas doma starostlivo chystali na zábavu, aby boli čo najkrajšie. Dôležitý bol účes. Ten musel mať presný, rovný pútec, a vlasy sa museli krásne lesknúť. To sa nám darilo dosiahnuť pomocou bravčovej masti, ktorou sa naozaj nešetrilo. No a potom mohla začať tá pravá, májová veselica.“

ram_8364.jpg

Foto: 
Ramon Leško

A to ako sa dokázali v Opatovej veseliť a zabávať, sme videli a počuli aj my počas našej návštevy v tejto rázovitej obci, v tesnej blízkosti  legendárneho Trenčianskeho hradu.

ram_8256.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Viac o ľudových tradíciách z týchto častí Slovenska sa dočítate v týždenníku Slovenka. 

ram_8720.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ďakujeme partnerom za podporu pri realizácií projektu Slovenský deň kroja 2022.

ram_8758.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -