Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

O predlžovaní lockdownu sa v koalícii stále rokuje

december 07, 2021 - 11:48
O predlžovaní lockdownu sa v koalícii stále rokuje a alternatív je viacero. Pre agentúru SITA to povedala šéfka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová. „Dúfam, že spejeme k dohode,“ uviedla Zemanová s tým, že ambíciou SaS je uvoľnenie opatrení pre očkovaných a motivácia k očkovaniu.
Foto: 
red

Podľa poslankyne je na jednej strane veľmi dôležitá epidemická situácia, ale „počúvame aj ľudí v prevádzkach, živnostníkov, ktorí sú už na kraji priepasti a musíme pamätať na ochranu týchto ľudí“.

Na otázku, či SaS podporí predĺženie lockdownu len vtedy, keď budú zvýhodnení očkovaní Zemanová odvetila, že „bude rozhodnuté na vláde“.

Za predčasné považuje hovoriť, či sa zakáže cestovanie cez Vianoce k známym či do lyžiarskych stredísk. „Bude to závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia zodpovedne správať. Chcela by som ľudí poprosiť, vírus sa šíri osobným kontaktom najmä so staršími ľuďmi, ktorí nie sú zaočkovaní,“ povedala. Ďalej sa na ľudí obrátila s prosbou, že „ak sa chceme vrátiť do normálnejšieho života“, aby sa dali zaočkovať.

K dohode o návrhu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského k predĺženiu lockdownu a zavedeniu ďalších protipandemických opatrení na rokovaní koaličnej rady v pondelok večer neprišlo. Potvrdila to predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková.

Cigániková vysvetlila, že z ich pohľadu predĺženie lockdownu nemotivuje k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, nakoľko toto opatrenie platí pre všetkých obyvateľov bez rozdielu. Strana Sloboda a Solidarita by ocenila, ak by boli očkovaní ľudia odmenení práve tým, že pre nich zákaz vychádzania platiť nebude. Šéfka zdravotníckeho výboru nevylúčila, že do stredajšieho rokovania vlády sa ešte koaliční partneri dohodnú na nejakom kompromise Lengvarského návrhu.

O lockdowne a protipandemických opatreniach dnes ráno rokovali predsedovia koaličných strán, preto si treba podľa šéfa poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského počkať, kým premiér alebo minister zdravotníctva oznámia nejakú dohodu. Nevylúčil, že rokovania budú pokračovať až do večera a definitívna verzia bude známa po rokovaní vlády. Tá bude zasadať v stredu 8. decembra.

„Nejaká dohoda bude musieť byť. Končí nám dvojtýždňový lockdown. V týchto dňoch dochádza k prehodnoteniu. Máme tu nejaké odporúčania konzília, to znamená, že nejaká dohoda zajtra na vláde bude,“ povedal Pčolinský.

Prípadné povinné očkovanie hnutie Sme rodina odmieta. „Sme presvedčení, že ľudia by sa mali zaočkovať. Odporúčame im, aby sa zaočkovali, ale nie sme zástancovia toho, aby sme ľudí nútili pod hrozbou nejakých sankcií, aby sa očkovali,“ priblížil Pčolinský. Dodal, že z právneho hľadiska má túto vec v rukách minister zdravotníctva a hlavný hygienik, ktorí také niečo vedia dať aj do vyhlášky. Sme rodina by to prekážalo. „To sa nedá vetovať, o tom sa nehlasuje,“ poznamenal Pčolinský. Za hypotetické považuje otázky, či by pre povinné očkovanie odišlo hnutie Sme rodina z vlády, alebo by žiadalo odchod Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) z funkcie ministra zdravotníctva.

- - Inzercia - -