Dnes je utorok, 17.máj 2022, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Strašiak žien v zrelom veku – INKONTINENCIA!

júl 01, 2020 - 18:00
Menopauza a následne prichádzajúci prechod sú zdravotné peripetie, ktoré v živote potrápia pravdepodobne každú ženu. Ako sa dá účinne brániť v situácii, keď aj vaše telo prechádza postupným vyhasínaním vaječníkov?
Foto: 

O čo ide...

Menopauza sa vyskytuje okolo päťdesiateho roku života ženy a je označovaná ako posledné menštruačné krvácanie. Oproti tomu klimaktérium, ľudovo známe pod pojmom prechod, vymedzuje obdobie, kedy postupne prestáva aktivita vaječníkov a dochádza k hormonálnym zmenám v ženskom organizme.

Štatistika hovorí jasne

Len približne 20 % žien má to šťastie, že menopauzu prejdú bez typických príznakov. Zostávajúca časť – až 80 % žien, sa stretáva s radom nepriaznivých symptómov. Najčastejšie sa jedná o návaly tepla, zvýšené potenie, rýchle búšenie srdca, nespavosť, úzkosť, stratu chuti na sex, prudkú zmenu nálad alebo stratu vlastného sebavedomia. Všetky tieto príznaky veľmi výrazne znižujú kvalitu bežného ženského života, ale nie sú považované za chorobu, keďže ženu neohrozujú na živote. Práve kvôli týmto stavom však nejedna žena vyhľadá svojho lekára.

Inkontinencia

Samovoľný únik moču patrí medzi extrémne nepríjemné prejavy menopauzy a prináša so sebou najmä psychické následky. O takých intímnych komplikáciách má väčšina žien problém hovoriť aj s odborníkom, nie ešte ich rozoberať s kamarátkami alebo partnerom. Môže sa stať, že sú preto vyradené z aktívneho spoločenského, sexuálneho aj pracovného života. Pre väčšinu ľudí je neovládanie tejto základnej funkcie ponižujúce, ale je dôležité si uvedomiť, že v dnešnej dobe už existujú metódy, vďaka ktorým môžeme prejavy inkontinencie preventívne zmierňovať.

Čo ešte môžete zaznamenať

Často sa stáva, že okrem už spomínaných príznakov sa môžu vyskytnúť tiež kožné zmeny. Typickým prejavom je stenčenie kože, zmena pigmentácie a tvorba kožných šupiniek. Ďalším nepríjemným prejavom je tiež zvýšenie telesnej hmotnosti predovšetkým v hornej časti tela. Práve zaoblenie týchto partií zvyšuje riziko vzniku srdcovo cievnych ochorení a osteoporózy. Ďalším sprievodným signálom môžu byť nepríjemné pocity pri sexuálnom styku, či trvalé výtoky s častými infekciami.

Dajte sa do boja!

Najčastejším riešením, ktoré ženy zvolia, je „ozdravenie“ životného štýlu. Úpravou jedálnička môžete pozitívne ovplyvniť krátkodobé akútne nepríjemné príznaky a tiež predísť vzniku ochorení súvisiacich s metabolickými zmenami v organizme. Práve preto je zdravý životný štýl s dostatkom pohybu, pestrej stravy a obmedzení fajčenia naozaj na mieste. Veľmi účinnými látkami v boji s príznakmi menopauzy a hlavne s inkontinenciou sú izoflavóny a lignany získavané z Ďateliny lúčnej, sóje, Ľanu siateho a Pestreca Mariánskeho. Bohužiaľ prevencia inkontinencie nie je stopercentná a preto je dobré staviť aj na cvičenie, najmä na posilnenie svalov panvovej oblasti. Úniky moču v menopauze totiž súvisia nielen s klesajúcou hladinou ženského hormónu, ale tiež aj s povoľovaním svalov panvového dna.

Pomoc priamo z lekárne!

Mnohým ženám sa skvelo osvedčil unikátny výživový doplnok IVE Inkontinstop, ktorý je vytvorený špeciálne pre ženy v menopauze a po nej. Jedná sa o nehormonálny prípravok, ktorý obmedzuje nutkavú potrebu častého močenia a únik moču, pretože sa v jeho zložení nachádza EFLA – extrakt zo semien tekvice a ďalej tiež suché extrakty z vňate Ďateliny lúčnej a z plodov sóje. Prípravok bol kladne posúdený Ústavom verejného zdravotníctva a notifikovaný Ministerstvom zdravotníctva SR.

- - Inzercia - -