Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Chránime slovenské remeslá

marec 31, 2020 - 08:05
Tradičné slovenské remeslá, ich honor, ale aj prežitie, obnova a zachovanie pre ďalšie generácie. To je hlavnou náplňou práce Ústredia ľudovej umeleckej výroby, ktoré tento rok čakajú oslavy 75. výročia. O plánoch a prípravách osláv, ale aj význame v súčasnej spoločnosti, sme sa rozprávali s VLADIMÍROM KOVÁROM, ktorý je poverený zastupovaním štatutárneho orgánu.
Foto: 

Chránime slovenské remeslá 

V roku 2020 oslávi ÚĽUV 75. výročie vzniku. Čo máte naplánované?

Aktivít spojených s výročím bude trochu viac. Naše podujatia rozozvučia hudobné nástroje, jubilejný rok sa teda bude venovať propagácii ľudových hudobných nástrojov. Máme naplánovanú výstavu zameranú na hudobné nástroje a návštevníci si ju budú môcť pozrieť v priestoroch na Obchodnej ulici v Bratislave. Potrvá do konca októbra. Bude to historický prierez hudobných nástrojov v ľudovej kultúre. Najstarším vystavovaným predmetom bude citara z roku 1412 z okolia Zvolena, prepojená bude aj s našimi výrobcami a ich výrobkami, ktoré v súčasnosti tvoria. Nuž a ako každý rok sme aj partnerom podujatia Východná, EĽRO a rôznych regionálnych folklórnych slávností a, samozrejme, pripravujeme festival Dni majstrov. Ten je každý rok v Bratislave a k hlavnému mestu sa tento rok pridajú aj Banská Bystrica a Košice.

Dni majstrov sa každoročne tešia vysokej návštevnosti. Čo nové na nich  pripravujete?

Dni majstrov sú najvýznamnejším mestským festivalom ľudových umeleckých výrob, ktorý ÚĽUV organizuje. V Bratislave budú  5. a 6. septembra a ponúkneme návštevníkom školu remesiel, ktorej sa minulý rok zúčastnilo asi sedemsto detí. Ide o interaktívnu zábavu, ľudia si môžu vyskúšať tradičné remeslá na vlastnej koži, priložiť ruku k dielu a vyskúšať si napríklad prácu s hlinou alebo tkanie na krosnách... V rámci sprievodného podujatia máme pripravený bohatý kultúrny program, folklórne vystúpenia i inovatívne bábkové divadlo. Radi by sme Dni majstrov predstavili verejnosti ako rodinnú akciu, na ktorej sa nikto z rodiny nebude nudiť, odkiaľ si každý prinesie domov unikátny zážitok a ktorá aj v najmladšej generácii podnieti vzťah k tradíciám, tradičným ľudovým remeslám a výrobkom. Súčasťou Dní majstrov bude už tradične galavečer, počas ktorého slávnostne vyhlásime a vymenujeme nových majstrov ľudovej umeleckej výroby. 

Koľko je momentálne registrovaných majstrov ľudovej umeleckej výroby a ako sa možno medzi nich zaradiť?

Zastrešujeme všetkých výrobcov, ktorí s nami chcú spolupracovať. Máme databázu výrobcov, ktorých je okolo dvetisíc. Z nich asi päťsto s nami aktívne spolupracuje a podporujeme ich aj v predaji výrobkov v našich predajniach. Aktuálne máme 429 majstrov ľudovej umeleckej výroby. Ocenenie je honor, výrobca ho dostáva na základe presne daných odborných kritérií. Máme stanovené podmienky a následne komisia zložená z odborníkov hodnotí podľa predložených výrobkov a profilu výrobcu dosiahnuté majstrovstvo výrobcu a jeho umelecký prínos pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti. Komisia je zložená z odborníkov, pôsobiacich v oblasti tradičnej ľudovej kultúry a umenia. Na základe rozhodnutia komisie sa výrobcovi priznáva titul Majster/Majsterka ľudovej umeleckej výroby.

uluv_-_018.jpg

Chránime slovenské remeslá
Foto: 
Ramon Leško

Sú sféry tradičných remesiel, ktoré potrebujú posilniť, pretože im hrozí zánik?

Mnohí výrobcovia sú vo vysokom veku a nie vždy majú komu odovzdať nadobudnuté majstrovstvo. Remeselných techník, ktoré sa pomaly strácajú, je viacero. Napríklad technike pletenia z korienkov sa už prakticky nikto nevenuje, tak isto pleteniu z pálky ani tradične zadymovanej keramike. Na Slovensku je už len niekoľko nadšencov, ktorí sa takejto výrobe keramiky venujú. Na ústupe je aj používanie techniky zdobenia drevených výrobkov vybíjaním kovom a výroba gúb. Posledný gubár, majster ľudovej umeleckej výroby spolupracujúci s ÚĽUV-om,  je v Banskobystrickom kraji... V každej oblasti nájdeme nejakú osobitnú techniku, ktorá je nejakým spôsobom unikátna a ohrozená a zatiaľ nemá pokračovateľa.

S akou víziou ste sa ujali ÚĽUV-u? Čo by ste chceli priniesť, zmeniť, preorganizovať?

Vízií je veľa a uvedomujem si, že všetko si vyžaduje čas, postupnosť a trpezlivosť. Hlavným cieľom je priblížiť remeslo a jeho význam súčasnému človeku, predstaviť remeslo ako efektívny druh psychohygieny, motivovať ľudí osvojiť si na našich kurzoch a workshopoch nové zručnosti a zvládnuť tradičné ľudové remeslo. V súčasnej hektickej dobe nie je jednoduché zachovávať tradičné remeslá, preto sa prostredníctvom našich regionálnych centier remesiel snažíme odovzdávať remeselné zručnosti a podnecovať nových talentovaných záujemcov o remeslo. Je na nás urobiť maximum preto, aby sa tieto hodnoty uchovali pre budúce generácie.

ÚĽUV je partnerom Slovenského Dňa kroja, ktorý organizuje Slovenka už tretí rok. Aký je váš vzťah k folklóru a k slovenským tradíciám?

Vyrastal som na dedine a s tradíciami som sa stretával od útleho detstva. K tradíciám prechovávam obdiv, najviac ma fascinuje manuálna zručnosť a účelovosť výrobku, ktorý vzniká tradičným remeslom, zachovávaným generáciami. Ľudový odev bol vždy symbol kultúrneho života v našej obci. Slovenský Deň kroja považujem za veľmi zaujímavú akciu, ktorá si určite zaslúži našu pozornosť. Zaujala ma myšlienka aj realizácia projektu a tento rok sa na Slovenský Deň kroja určite chystám. Je krásne vidieť slovenský folklór živý aj v tejto unikátnej forme.

uluv_-_025.jpg

Chránime slovenské remeslá
Foto: 
Ramon Leško

Inklinujete k nejakému konkrétnemu remeslu?

V rodine sme mali strýka, ktorý sa venoval práci s prútím, vyrábal košíky, metly a jeho práca ma vždy udivovala. Nachádzal som v nej inšpiráciu, keďže som si tú techniku ako chlapec aj vyskúšal. Neprestáva ma nadchýnať, ako dokážu ľudia z materiálov dostupných v prírode vyrobiť funkčnú vec, ktorá je kvalitná a vydrží generácie.

- - Inzercia - -