Dnes je štvrtok, 27.január 2022, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Detské kútiky a čo od nich očakávať

január 30, 2020 - 12:00
Ahojte, dnes si povieme niečo o detských kútikoch a o tom, čo vlastne od nich možno očakávať. Úprimne, dlho som sa im vyhýbala považujúc ich za príliš komerčné a zbytočne predražené, ale, ako sa vraví, prišiel na psa mráz. Nakoniec sú moje skúsenosti veľmi pozitívne.
Foto: 
pixabay.com

Cena

Detské kútiky, ak nie sú pridanou hodnotou nejakého konkrétneho podniku, sú platenou službou. Čosi ako spoplatnené ihrisko, väčšinou vnútri a teda fungujúce bez ohľadu na počasie. Môžete namietať, že prečo za niečo platiť, ak to môžete mať inde zadarmo. Bohužiaľ nemôžete. Vybavenosť takéhoto kútika vysoko prevyšuje bežné detské ihrisko a teda poplatok je opodstatnený. V hlavnom meste sa pripravte na cenu okolo 3,50 EUR za hodinu alebo využite zvýhodnené časy, keď za cenu okolo 3 EUR môžu deti šantiť aj 3 hodiny. V menších mestách si tiež pripravte aspoň 2 eurá.

Vybavenie

V rámci vybavenia sú rozdiely obrovské. Vopred si zistite či je konkrétne miesto vhodné i pre vašu vekovú kategóriu. Stálicou a hviezdou takmer všetkých kútikov je bazén s loptičkami. Ak sú vaši drobci menší, spýtajte sa či má kútik mäkkú detskú telocvičňu alebo zónu, kde sa zahrajú aj bábätká. Tí väčší milujú, skákacie hrady, trampolíny, rôzne šmykľavky a prekážkové dráhy. Tie viete nájsť takmer všade. Niekde majú dokonca aj zóny s odrážadlami a malé dopravné ihrisko. Čo sa vás týka, takmer všade vás pohostia kávou a máte možnosť dať si aj z jednoduchých pokrmov. Ak ste zástancami zdravej výživy alebo je u vás v rodine nejaká intolerancia, menu si tiež preštudujte vopred, nech viete či si proviant radšej priniesť z domu.

boys-286796_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Výhody a nevýhody

Ako som spomínala kútiky bývajú zväčša kryté a teda nezáleží na tom, či prší a či sneží. Na druhej strane, ak je vonku pekne, je škoda ostávať vnútri. Vtedy, ak chcete svoje ratolesti zabaviť niečím extra, obzrite sa po kútikoch s vonkajšou zónou. Nevýhodou kútikov môže byť ich preplnenosť v čase špičky, teda po práci a cez víkendy. Sú tiež miestami, kde sa sústreďuje najväčšie množstvo baktérií a vírusov, preto sa im v čase chrípkovej epidémie vo vašom meste radšej vyhnite.

Hocikde sa nachádzate, nezabudnite na ohľaduplnosť. Nenavštevujte kútiky chorí či s chorými deťmi, aby neprišlo k nakazeniu iných. Tiež nechajte deti byť deťmi. Ak neubližujú sebe, iným ani vybaveniu, skúste ich len pozorovať a zbytočne nevstupovať do ich hier a konfliktov. Môžu sa naučiť vzácnym lekciám v interakcii s inými, ako aj potrénovať asertivitu a empatiu.

Skúste aj môj tip v boji s nudou- navštívte detský kútik v susednom meste či štáte. Zajtra sa na vás teším opäť.

- - Inzercia - -