Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

10 najagresívnejších zabijakov zdravia na svete

november 11, 2017 - 10:28
Svetová zdravotnícka organizácia WHO zverejnila rebríček najsmrteľnejších chorôb, ktoré v súčasnosti ohrozujú životy ľudí na celom svete. Zistite, či aj vy patríte k miliónom ohrozeným týmito zabijakmi.
Foto: 
shutterstock

1
Ischemická choroba srdca
Táto najsmrteľnejšia choroba na svete mala v roku 2015 na svedomí až 8,8 milióna ľudských životov. Vzniká upchávaním ciev zásobujúcich srdcový sval krvou. Oproti roku 2000 stúpol počet úmrtí na toto ochorenie v roku 2015 o 2,8 milióna.
Ako sa chrániť?
Ak máte nadváhu, znížte svoju telesnú hmotnosť, skoncujte s fajčením a nezanedbávajte preventívne prehliadky. Môžu vám zachrániť život.

2
Mŕtvica
V roku 2015 zabila mŕtvica 11,1 percenta celkovej populácie sveta, čo je 6,2 milióna ľudí. K mŕtvici dôjde, ak sa zablokuje artéria vedúca do mozgu a neokysličené mozgové tkanivo začne odumierať.
Ako sa chrániť?
Znížte príjem alkoholu a cigariet a ozdravte svoj životný štýl.

3
Infekcie dolných dýchacích ciest
Spôsobuje ich chrípka, zápal pľúc, zápal priedušiek či tuberkulóza. O život v roku 2015 pripravili 3,2 milióna ľudí na svete.
Ako sa chrániť?
Vyvarujte sa prechodeniu chrípky a fajčeniu. V prípade opakovaných problémov navštívte imunológa a dbajte na aktívne posilňovanie imunity.

4
Chronická obštrukčná choroba pľúc
Patrí sem chronický zápal priedušiek a emfyzém pľúc. Ide o dlhodobé ochorenie pľúc, ktoré sťažuje dýchanie. V roku 2015 táto diagnóza pripravila o život 3,1 milióna ľudí na svete.
Ako sa chrániť?
Ak máte takéto ochorenia v rodinnej anamnéze alebo ste ako dieťa prekonali sériu infekcií dýchacích ciest, striktne sa vyhnite fajčeniu a práci s chemickými splodinami.

5
Rakoviny dýchacieho systému
V roku 2015 si vyžiadali tri percentná celkovej populácie sveta, teda 1,7 milióna úmrtí. Najväčšmi ohrozujú fajčiarov a pasívnych fajčiarov.
Ako sa chrániť?
Skoncujte s fajčením a nedovoľte, aby sa z vás stal pasívny fajčiar.

6
Diabetes mellitus
Cukrovka zabila v roku 2015 až 1,6 milióna ľudí na svete. Diabetes prvého typu spôsobuje neschopnosť pankreasu produkovať inzulín. Diabetes druhého typu spôsobuje nedostatok produkcie inzulínu alebo neschopnosť organizmu látku správne využiť.
Ako sa chrániť?
Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví a začnite s aktívnym cvičením. Ide o účinnú prevenciu proti vzniku cukrovky a zníženiu nadmernej hmotnosti, ktorá patrí medzi významné rizikové faktory.

7
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba alebo demencia spôsobuje postupnú stratu pamäti a v roku 2015 stála za 1,5 miliónom úmrtí.
Ako sa chrániť?
Vedcom stále nie je celkom jasné, prečo sa u niektorých ľudí táto choroba rozvinie a u iných nie. Snažte sa žiť zdravo, nestrácajte vo vyššom veku kontakt s okolím a trénujte si mozog krížovkami či sudoku.

8
Hnačkové ochorenia
Riziko úmrtia pri hnačkových ochoreniach predstavuje spôsobená dehydratácia. V roku 2015 zabila 1,4 milióna ľudí na svete. Ak hnačka trvá dlhšie ako tri dni, okamžite navštívte lekára.
Ako sa chrániť?
Pri cestovaní do oblastí s nízkou mierou hygieny sa snažte prijímať len balenú vodu, dbajte na hygienu a v prípade ťažkostí neodkladajte návštevu lekára.

9
Tuberkulóza
Oproti roku 2000 sa počet úmrtí na tuberkulózu vo svete znížil až o milión prípadov za rok, teda z 2,3 na 1,3 milióna ročne. Ide o ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje baktéria Mycobacterium tuberculosis.
Ako sa chrániť?
Na Slovensku sú deti proti tuberkulóze očkované na 4. deň po narodení, čo ich chráni pred týmto ochorením. V prípade, že ste vystavený vyššiemu riziko vzniku tohto ochorenia, lekár rozhodne o preventívnom preočkovaní.


10
Úmrtia spôsobené dopravnými nehodami
Na následky dopravných nehôd zomrelo v roku 2015 až 1,3 milióna ľudí na svete, čo tieto úrazy radí na desiate miesto medzi najrozšírenejšie príčiny smrti.

- - Inzercia - -