Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko bude hostiť historicky prvé ME v basketbale chlapcov do 18 rokov

máj 31, 2017 - 09:30
Už iba necelé dva mesiace zostávajú do okamihu, keď sa slovenské mestá Bratislava a Piešťany stanú na celých deväť dní od 29. júla do 6. augusta centrom európskeho basketbalu.
Foto: 
Privítajú totiž špičku v kategórii chlapcov do 18 rokov, na turnaji spolu šestnásť výberov zabojuje o zlaté medaily. Slovenskí fanúšikovia tak budú mať šancu aj počas letného obdobia zažiť vrcholné športové podujatie a vidieť v akcii budúce hviezdy paluboviek, európskych a možno aj tých zámorských.
 
Už pol roka prebieha príprava na vrcholné basketbalové podujatie, snaha organizátorov by však nebola veľmi účinná bez spolupráce so samosprávami miest, v ktorých sa turnaj uskutoční - Bratislavy a Piešťan. „Sme radi, že šampionát bude v týchto dvoch mestách. Aj keď ide o turnaj do 18 rokov, netreba zabúdať, že ide o majstrovstvá Európy, to znamená, že k nám príde celá európska špička. Obe mestá môžu z tohto šampionátu vyťažiť. Skúsenosti totiž hovoria, že ak sa účastníkom šampionátov v niektorej krajine páči, nie raz sa tam potom vrátia napríklad aj ako turisti,“ povedal prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Pavel Bagin.


Hlavné mesto SR s radosťou podalo pomocnú ruku pri príprave významného turnaja. „Bratislava venuje pozornosť a podporuje rozvoj mládežníckeho športu v našom meste. Snažíme sa vytvárať dostatok príležitostí pre podporu športových talentov. Verím, že toto medzinárodné športové podujatie v basketbale bude významnou udalosťou ako pre mladých športovcov, tak aj pre fanúšikov tohto obľúbeného športu, ktorí si nenechajú ujsť zápasy najlepších tímov a jednotlivcov Európy v rámci šampionátu, ktorý sa tu uskutoční,“ hovorí bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Basketbal patrí v Piešťanoch medzi veľmi obľúbené športy, kúpeľné mesto preto neváhalo s podporou kontinentálneho šampionátu. „Veľmi sa teším z toho, že Piešťany majú tú česť byť jedným z dvoch slovenských miest, ktoré môžu hostiť tak významné podujatie. Moja radosť je o to väčšia, že basketbal je jedným zo športov, ktorý si získal srdcia našich obyvateľov. Vďaka našim extraligovým Piešťanským Čajkám a ich sponzorovi máme v našom meste aj novú halu, v ktorej sa samotné zápasy majstrovstiev Európy hráčov do 18 rokov budú konať,“ poznamenal Miloš Tamajka, šéf piešťanskej samosprávy.

Organizátori šampionátu nechcú zanedbať žiadny detail. Už v apríli predstavili oficiálne logo podujatia z dielne mladého slovenského grafika Samuela Králika. Stav príprav si dokonca mali možnosť otestovať na miniturnaji štyroch národných výberov hráčov do 18 rokov, v Piešťanoch sa okrem Slovákov predstavili aj Španieli,, Ukrajinci a Česi. Na príprave majstrovstiev Európy dlhodobo pracuje skupina basketbalových odborníkov, ktorým pomáhajú aj dobrovoľníci. „Na turnaji očakávame približne 400 účastníkov. Zabudnúť nemožno ani na ďalšiu viac ako tisícku osôb - skautov, agentov či novinárov. Očakávame aj veľkú podporu od blízkych hráčov či fanúšikov jednotlivých tímov,“ prezradil šéf organizátorov Martin Struhár.


Už viac ako mesiac je známe, že ambasádorom podujatia je Radoslav Rančík. Neexistuje lepší adept ako sedemnásobný a zároveň úradujúci víťaz ankety o najlepšieho basketbalistu roka pod Tatrami. Nedávno sa mu s bratislavským Interom podarilo získať domáci majstrovský titul a isto je vhodným vzorom pre vychádzajúce talenty. „Turnaj v Piešťanoch a Bratislave bude pre všetkých hráčov dôležitým odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry. Pod drobnohľadom ich bude mať mnoho skautov a agentov. Chalani majú možnosť urobiť rázny krok k tomu, aby si ich všimli vo veľkých kluboch a mohli sa venovať tomuto krásnemu športu,“ povedal Radoslav Rančík.

Keďže blížiaci sa šampionát sa bude konať v dvoch mestách, namieste je teda podpora druhého ambasádora - stal sa ním veľký športový nadšenec Matej „Sajfa“ Cifra. V jeho prípade nejde o náhodu, keďže sa popri práci sám športu aktívne venuje: „Som malý a vyzerám ako mimozemšťan. Na základe tohto tvrdenia by mohlo byť jasné, že ja a basketbal sme od seba vzdialení na míle. Opak je však pravdou. Basketbal som miloval v časoch Michaela Jordana a ten pocit zostal vo mne. Milujem šport. Teší ma, že môžem byť ambasádorom európskeho šampionátu mladých basketbalistov. Chalanom úprimne fandím a je super, že sa môžu na vrcholnom podujatí predstaviť doma na Slovensku. Stal som sa ambasádorom šampionátu, čo je pre mňa niečo ako byť cheerleaderka v nohaviciach. Takže chlapci držím palce, makajte, nech ukážeme celej Európe, že máme šikovných basketbalistov.“

Súboje elitných európskych basketbalistov v kategórii do 18 rokov budú hostiť bratislavská HANT Aréna a piešťanská Diplomat aréna. Januárový žreb v nemeckom Mníchove rozdelil šestnásť tímov do štyroch štvorčlenných skupín. Na Považí sa uskutočnia stretnutia v základných skupinách A a B, hlavné mesto bode hostiť skupiny C a D. Nasledovať budú osemfinálové súboje medzi tímami z rôznych skupín v rovnakom dejisku (A1-B4, A2-B3, B1-A4, B2-A3, C1-D4, C2-D3, D1-C4, D2-C3). Víťazi týchto zápasov sa kvalifikujú do štvrťfinále, zdolané družstvá čakajú merania síl o konečné 9. až 16. miesto a tým o záchranu medzi elitou. Šampionát vyvrcholí finálovým duelom v nedeľu 6. augusta o 20.15 h. V porovnaní s predchádzajúcimi ME tejto vekovej kategórii sa formát zmenil, doteraz do vyraďovacej časti o medaily postupovali iba prvé dva tímy z každej zo štyroch skupín.

- - Inzercia - -