Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa znamienok rýchlo a bezbolestne

január 03, 2017 - 13:26
Každý z nás má na tele materské znamienka či ďalšie kožné útvary, ktorých intenzita narastá spolu s vekom a závisí napríklad aj od typu pokožky. Prekážajú vám? Žiadny problém! Ich odstránenie je v súčasnosti jednoduchšie, než by ste čakali.
Foto: 

Bradavice sú druhý najčastejší kožný problém, s ktorým sa obraciame po radu a odporúčania kožných lekárov. Za ich vznik a šírenie zodpovedá tzv. papiloma vírus. Ten sa do organizmu dostáva cez poškodenú pokožku, pričom neraz k tomu postačí iba minimálna mikrotrhlinka na pokožke. Dostať vírus do tela je veľmi jednoduché, preto buďte opatrní nielen na verejných kúpaliskách či vo wellness centrách, ale rizikové býva aj obhrýzanie nechtov alebo poranenie pier. Miniatúrna jamka môže spôsobiť preniknutie infekcie do tela a vyvolať vznik bradavíc.

Objavujú sa zas a zas

Je celkom bežné, že bradavica sa objaví opäť, a to aj krátko po tom, čo ste sa jej pod dohľadom lekára zbavili. Bradavica je totiž ložiskom zmieneného HPV vírusu a jednoducho (stačí obyčajný dotyk) si ju prenesiete na ktorúkoľvek časť tela. Žiaľ, súčasná medicína nie je schopná HPV vírus prítomný v ľudských bunkách úplne zlikvidovať. Ak sa ním raz nakazíte, môže istý čas v bunkách driemať a na povrch sa opätovne dostať po nejakom čase.

Metódy odstránenia sa menia

Kým ešte pred pár rokmi sme sa najčastejšie stretávali s metódami odstránenia ako vypálenie, čiže elektrodesikácia kožného útvaru, chirurgické odstránenie či liečba mrazom, dnes čoraz viac ľudí preferuje laserovú metódu. CO2 ablačný laser sa tak využíva nielen na omladenie pokožky, no spoľahlivo zvládne aj odstránenie bradavíc a ďalších kožných výrastkov, akými sú fibrómy, papilómy, niektoré pigmentové škvrny, jazvy, keratózy, starecké pigmentácie, stopkaté kožné výrastky i cystičky.

Prečo si zvoliť laser?

Odstránenie kožných výrastkov, bradavíc, šošovíc či pieh je iba minimálne bolestivé a v závislosti od tvaru, počtu a lokality výrastku možno ošetriť aj väčšie množstvo útvarov naraz. „Účinok laserových lúčov spočíva v postupnom odparovaní jednotlivých vrstiev pokožky. Laser produkuje veľmi silný, presne cielený svetelný lúč, ktorý zasiahne iba to miesto, ktoré chceme ošetriť,“ opisuje priebeh zákroku MUDr. Lucia Drahovská z Inštitútu estetickej medicíny v Pezinku.

Minimálna bolesť, maximálny účinok

„Pri odstraňovaní kožných útvarov laserom by som chcela vyzdvihnúť predovšetkým presnosť, žiadne alebo iba minimálne krvácanie, zničenie infekčných zárodkov a rýchle hojenie. Vďaka tomu zákrok veľmi dobre znášajú aj deti,“ prezrádza výhody tohto typu odstránenia kožných útvarov dermatologička Lucia Drahovská. Hojenie prebieha vytvorením drobnej chrastičky, ktorú však nestrhávajte predčasne. V prípade niektorých typov materských znamienok je občas potrebné absolvovať i ďalšie nenáročné ošetrenia špeciálnym typom lasera, ktorý z nich odstráni zbytkový pigment.

Nezabudnite, že ...

Laserové metódy odstránenia kožných útvarov možno vykonávať iba na odbornom pracovisku, kde pôsobia špecializovaní odborníci. Asi jeden týždeň po odstránení výrastkov či bradavíc nie je vhodné kúpať sa (v bazéne, v mori, vo vani) ani ísť do sauny. Počas  jedného mesiaca sa neodporúča ani pobyt na priamom slnku. Po ošetrení používajte ochranný faktor proti slnečnému žiareniu SPF 50+ a to samozrejme aj mimo letných mesiacov.

- - Inzercia - -