Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozlúčka s okuliarmi by mala byť jedinečná: Vyberte si tú najlepšiu laserovu operáciu očí

november 15, 2016 - 17:31
Súčasná medicína napreduje míľovými krokmi aj v oblasti oftalmológie. Laserové zákroky predstavujú efektívny spôsob, ako dať okuliarom zbohom. Dôležité je však počúvať rady skúseného očného lekára a nepodstupovať operáciu za každých okolností. Nemenej dôležitý je aj výber vhodného typu lasera. Každé oko je totiž jedinečné.
Foto: 
archív

Laserové lúče sa dnes v očnom lekárstve používajú aj na odstránenie dioptrickej chyby. Najčastejšie ide o korekciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. V oboch prípadoch sa totiž dopadajúce svetelné lúče krížia buď pred sietnicou, alebo za ňou. „Cieľom laserových operácií je uskutočniť zákrok na rohovke tak, aby sa lúče navzájom krížili v mieste najostrejšieho videnia, teda v žltej škvrne. Laser svojím pôsobením na rohovku spôsobí odparenie veľmi tenkej vrstvy rohovky, vďaka čomu sa mení jej lomivá schopnosť,“ vysvetľuje očný lekár MUDr. Pavol Veselý z VESELY Očná klinika

Plus aj mínus

Najväčší záujem o podstúpenie laserového zákroku eviduje očný lekár Pavol Veselý medzi ľuďmi s mínusovými a plusovými dioptriami. „V prípade ďalekozrakosti je vhodné absolvovať laserovú operáciu do štyroch dioptrií, pri krátkozrakosti je možné odstrániť až dvanásť dioptrií, avšak optimum je do siedmych až ôsmych. V prípade vyšších dioptrických chýb sa pacientovi odporučia iné, pre vysoké dioptrie vhodnejšie, možnosti korekcie zrakovej vady. Samozrejme, ak to jeho zdravotný stav dovolí,“ upozorňuje oftalmológ. Laser sa však bežne používa aj pri odstránení ďalších porúch, napríklad astigmatizmu (nepravidelné zakrivenie rohovky). Ten je možné jednoducho odstrániť spoločne s krátkozrakosťou, alebo ďalekozrakosťou.

Na výbere záleží

Korekciu dioptrickej chyby je možné vykonať vďaka rozličným typom laserov. Odlišujú sa v presnosti korekcie  dioptrickej chyby a svojou rýchlosťou. Tým najpoužívanejším je v súčasnosti laser excimerový. „Pri najdostupnejších, štandardných, formách sa počas zákroku používa akýsi všeobecný matematický algoritmus. Vďaka nemu vieme, že na odstránenie jednej dioptrickej chyby, je potrebné odstrániť určitú hrúbku rohovky. Každé oko je však iné, jedinečné. Preto treba zvoliť individuálny prístup. Len tak docielime čo najpresnejšie odstránenie dioptrickej chyby,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý.

Dnes sa z tohto dôvodu využívajú pri zákrokoch diagnostické prístroje, ktoré dokážu vytvoriť jedinečnú digitálnu dioptrickú mapu každého oka. Ide o akýsi odtlačok, ktorý je možné prirovnať k odtlačku prsta. „Na základe digitálnej mapy dokážeme špecifickú dioptrickú chybu odstrániť čo najpresnejšie a najšetrnejšie,“ vysvetľuje očný lekár Pavol Veselý.

Jedinečná chyba, jedinečný prístup

Skúmaním dioptrických chýb sa prišlo na to, že jedna chyba je istým spôsobom priemerom väčšieho počtu menších dioptrických chýb, ktoré sú na rôznych častiach oka. Presný údaj poskytne práve dioptrická mapa, vďaka ktorej môžeme vykonať individuálnu korekciu každej jednej chyby. Najideálnejšia možnosť je v tomto prípade laserový zákrok známy ako iLasik.

Renomovaný oftalmológ Pavol Veselý však upozorňuje na pravidlá laserovej chirurgie, ktoré je potrebné svedomito dodržiavať. „Dôležité je uvedomiť si, že na základe prísnych kritérií, jedným z nich je napríklad hrúbka rohovky  a predoperačných vyšetrení, nie je možné odporučiť tento typ zákroku každému. V opačnom prípade môže laserová operácia spôsobiť viac škody ako osohu. Žiaľ, čoraz častejšie sa stretávame s prípadmi, keď pacienta u nás odmietneme, no zákrok aj napriek tomu podstúpi niekde inde. Neskôr sa k nám vráti opäť, avšak s vážnejšími problémami. Tak, ako existuje viacero druhov dioptrických chýb, existuje aj viacero možností ako ich odstrániť. Na rovinu však treba povedať aj to, že v niektorých prípadoch žiaden typ korekcie nie je možný. Na to by nemali zabúdať ani pacienti, ani oční lekári,“ upozorňuje MUDr. Pavol Veselý .

Po zákroku

Laserová korekcia dioptrickej chyby je rýchly a bezbolestný zákrok. Bezprostredne po ňom môže pacienta trápiť mierny pocit pálenia či rezania. Ako pri každej operácii je však dôležité riadiť sa radami očného lekára. „Pacient by sa mal vyvarovať plávaniu v bazéne, jazerách alebo v mori. Rovnako aj saunám, zafajčenému a zaprášenému prostrediu, či extrémnym športom, a to po dobu dvoch až troch týždňov po zákroku,“ dodáva na záver MUDr. Pavol Veselý. 

 

- - Inzercia - -